AcasaPortal2CautareFAQCalendarGrupuriMembriGalerieInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Știrile Interne

In jos 
AutorMesaj
Marius(*admin*)
Admin
Admin

Tara :
Sex : masculin
Zodiac : Capricorn
Viata : 10000
Data de inscriere : 06/09/2009

MesajSubiect: Știrile Interne   Lun Ian 18, 2010 9:19 pm

Mircea Geoana,
supus unor “atacuri energetice” la dezbaterea cu Basescu!
Sotia liderului PSD, Mihaela Geoana, a declarat, sambata seara, ca sotul sau a fost supus unor “atacuri energetice” la dezbaterea finala din campania prezidentiala si ca si ea a simtit aceste influente.
Mihaela Geoana a explicat astfel faptul ca sotul sau “nu a ripostat foarte natural” la intrebarea lui Traian Basescu referitoare la vizita la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu, desi stia ca acest subiect va fi adus in discutie si avea variante de raspuns pregatite. “Cred ca a fost atacat energetic foarte mult, erau chiar in sala oameni care lucrau la acest lucru”, a spus sotia liderului social-democrat. Ea a precizat ca aceasta situatie nu a fost pe toata durata dezbaterii, ci doar in anumite momente, “probabil decisive”, pe care crede ca sotul sau le-a simtit. Mihaela Geoana a sustinut ca si ea s-a simtit fara energie si ca a avut momente in care nu se putea concentra. “Vreau sa spun ca am simtit foarte mult eu personal, nu aveam energie, nu ma puteam concentra, nu puteam face lucruri, nu eram eu”, a declarat sotia liderului social-democrat. Cu o seara in urma, la acelasi post de televiziune, Mircea Geoana negase ca s-ar fi simtit fara energie la dezbaterea televizata din turul al doilea al prezidentialelor, apreciind ca acestea ar fi scuze puerile, insa afirmase ca Traian Basescu apeleaza la ajutorul unor persoane care au capacitati paranormale si care au fost in sala in timpul dezbaterii respective. “Eu am vazut in timpul dezbaterii, deci in dezbaterea respectiva, oameni care lucreaza cu Basescu pe acest domeniu, prezenti exact in dreapta camerei de luat vederi. (...) Isi faceau treaba. Ce faceau, ce nu faceau, nu stiu, dar i-am vazut cu ochii mei, ii stiu cine sunt. Si i-am vazut si la Cotroceni, in timpul discutiilor cu partidele politice. Acelasi cetatean, stand linistit, intr-un colt”, a relatat liderul PSD. Coordonatorul campaniei electorale a PSD pentru prezidentiale, Viorel Hrebenciuc, afirma, dupa scrutin, referindu-se la dezbaterea finala Basescu - Geoana, ca Traian Basescu este in forma maxima in ziua de joi, pentru ca este ziua flacarii violet, iar cei ce se ocupa de ezoterie stiu acest lucru. El a invocat faptul ca la dezbatere, care a avut loc intr-o zi de joi, si Basescu si lideri ai PDL purtau haine violet.

Parlamentarii independenti au inceput sa migreze la PD-L
PD-L intoarce foaia. Odata votat bugetul pe 2010, democrat-liberalii par sa se poata lipsi de voturile venite din partea grupului parlamentar al independentilor. Mai mult, democrat-liberalii nu se dau inapoi nici de la racolarea, pe fata, a cat mai multor parlamentari traseisti proveniti nu numai din randurile opozitiei, ci si din randul fostilor parteneri reprezentanti de grupul parlamentar al independentului Gabriel Oprea, se arata in Evenimentul Zilei. Sprijinul acordat, in ultima perioada, de parlamentarii independenti cabinetului Boc pare sa-si fi aratat roadele. Executivul a bifat cu succes primul obiectiv major pe anul acesta - adoptarea bugetului. Numai ca o data rezolvata chestiunea bugetului, democrat liberalii nu s-au sfiit sa-si schimbe strategia. Jurnalistii sustin ca PD-L incearca atragerea traseistilor politici, respectiv a parlamentarilor care se grabesc sa devina independenti. In vizorul PDL se afla in special alesii ce fac parte din grupul independentilor, initial exclusi din randurile PSD sau PNL. Asa se face ca din 25 de membri, independentii au ramas doar cu 18 parlamentari, si acestia pe hartie. Explicatia este simpla. Dizolvarea grupului condus de Gabriel Oprea ar scurta lista de functii guvernamentale la care a emis pretentii acesta. Se pare ca acestea nu erau putine - liderul independentilor ar fi dorit secretari de stat, agentii guvernamentale dar si sefi de deconcentrate in judete. Daca migratia din grupul independentilor catre PD-L va continua in acelasi ritm, grupul lui Oprea nu va mai putea sa indeplineasca conditia obligatorie pentru formarea unui grup parlamentar, respectiv minim zece deputati.

Prestatia lui Dacian Ciolos la audiere, laudata de presa straina
Comisarul roman desemnat pentru portofoliul Agriculturii in noua CE, Dacian Ciolos, a creat o impresie pozitiva la Bruxelles, unde a fost audiat de eurodeputatii din Comisia pentru Agricultura, considera numeroase publicatii europene, primind patru puncte din cinci de la Financial Times. Cotidianul britanic Financial Times a notat prestatia celor 20 de candidati audiati pana in prezent, acordandu-i candidatului roman patru stele din cinci, mai mult decat comisarului desemnat de Franta, Michel Barnier, care a primit trei stele. El este la egalitate cu alti zece candidati, singurul care a obtinut punctajul maxim fiind comisarul desemnat de Spania, Joaquín Almunia, pentru portofoliul Competitiei. Cel mai prost notata este candidata Bulgariei, Rumiana Jeleva, care a primit un singur punct. Numindu-l “expert” in domeniul sau, Financial Times subliniaza ca Dacian Ciolos i-a multumit pe eurodeputati spunandu-le ceea ce voiau sa auda si anume ca Parlamentul European va avea puteri extinse sub Tratatul de la Lisabona si ca vrea mai multi bani pentru agricultura. Audierea s-a incheiat printr-o repriza prelungita de aplauze din partea eurodeputatilor, subliniaza cotidianul britanic. Publicatia de specialitate Farmers Guardian subliniaza ca politica agricola comuna pare sa “intre pe mana unui reformator”, comisarul roman desemnat Dacian Ciolos. Aceasta il citeaza, de asemenea, pe purtatorul de cuvant al conservatorilor pe probleme de agricultura, europarlamentarul britanic Richard Ashworth, care a afirmat ca ii va oferi sprijinul sau candidatului roman, descris de presedintele francez Nicolas Sarkozy drept “al doilea comisar al Frantei”.

Gripa porcina a provocat moartea a 107 oameni in Romania
Ministerul Sanatatii informeaza ca numarul victimelor din cauza viruslui A/H1N1 a ajuns la 107, dupa ce in ultimele 24 de ore s-au mai inregistrat trei decese din cauza gripei noi. “In ultimele 24 de ore, s-au confirmat 52 cazuri A/H1N1. Au fost inregistrate si trei noi decese. Totalul cazurilor de gripa cu virus H1N1 pandemic in Romania este de 6.597, din care 107 decese”, se arata intr-un comunicat de duminica al Ministerului Sanatatii (MS). In ultimele 24 ore s-au confirmat noi cazuri in judetele Alba - 1, Arges - 2, Buzau - 11, Calarasi - 4, Cluj - 1, Constanta - 2, Galati - 1, Giurgiu - 2, Harghita - 1, Hunedoara - 3, Iasi - 3, Neamt - 1, Prahova - 4, Sibiu - 1, Tulcea - 1, Ilfov - 4, iar in Bucuresti zece.

DIICOT:
Cazul privind asasinatele de la Constanta, unic in Romania
Cazul privind modul in care patru persoane au fost sedate apoi ingropate de vii sau aruncate in Canalul Dunare-Marea Neagra este unic, potrivit anchetatorilor DIICOT, care sustin ca “asa ceva nu a mai existat in Romania”. Procurorul Laurentiu Bratosin de la Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) Constanta a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa, ca modul de operare al gruparii anchetate pentru infractiuni economice si asasinarea unor persoane este neobisnuit. “Nu a mai existat asa ceva in Romania, cel putin din 1989 pana acum. Si nu cred ca inainte ... Atat prin faptul ca au fost omorati patru oameni de aceleasi persoane, cat si prin modul de coordonare a actiunilor”, a spus procurorul Bratosin. Procurorul sef a spus ca in acest caz au fost retinute doua persoane, Valentin Slepac si Adrian Grigoras, pentru 24 de ore, instanta urmand sa se pronunte asupra arestarii lor. Slepac si Grigoras au recunoscut anchetatorilor faptul ca Sergiu Bahaian - patronul clubului Gloria Buzau si fost patron al firmei Sabina Product, implicata intr-un amplu scandal financiar in 1995 - a fost cel care a avut initiativa asasinatelor. Victimele gruparii infractionale conduse de Sergiu Bahaian sunt patru barbati, primul dintre ei, Lucian Cernat, fiind omorat in anul 2006, cand a fost aruncat in Dunare, a declarat seful DIICOT Constanta, Luarentiu Bratosin. Potrivit sursei citate, victimele sunt Lucian Cernat, Emilian Leonte, Ionel Ulezu si Petrica Captalan, primii ucisi fiind Cernat si Leonte. Seful DIICOT Constanta a spus ca este posibil sa fi existat si alte victime ale liderilor acestei retele, insa nu exista aceasta certitudine.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://totul-e-aici.eu5.org

Știrile Interne
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Tea Team :: Știri :: Interne/Externe-
Mergi direct la: